IMG 5624 preview 1 Blå genväg besöker CStrider
24 augusti, 2026

Blå genväg besöker CStrider

Blå Genväg förstudien besöker nu flera olika företag, organisationer och kommuner i Sverige och Norge för att diskutera och inhämta information om olika lösningar och utmaningar som finns idag för att skala upp utsläppsfria transporter på vattenvägar. Samt hur förutsättningar i omställningen till el samt autonoma transporter kan etableras/öka. Projektets andra studiebesök var hos CStrider.

Från Candelas 40 fot i 25 knop till CStriders 20 fot i 5 knop så kan vi på projektets andra studiebesök konstatera att svallvågorna är lika obefintliga och resan lika tyst och behaglig. Vi vet inte vilka som är gladast – passagerarna eller fiskarna? 

I motsats till Candela är CStriders optimala distanser korta, riktigt korta – den optimala överfarten är under 400m. Tänk er en flytande bro – det finns ingen tidtabell för det går en båt precis hela tiden. Båten är 9 meter lång och 3 meter bred, laddas med vanlig landström och har tillval med olika grader av självkörande teknik med sikte på full autonomi den dagen regelverken tillåter det. Max antal passagerare är 12 personer med plats och tillgänglighet för cyklar, rullstolar och barnvagnar. Båtarna kan lägga till vid en vanlig flytbrygga och flyttas från A till B på land med ett vanligt släp. Visst låter det flexibelt?

Flexibilitet är ett återkommande tema i de dialogmöten vi haft hitintills. Kanske inte så mycket från kommunerna själva men i vad de uppfattar att kommuninvånarna efterfrågar. Både Helsingborg och Öckerö lyfter vikten av upplevelsen av kollektivtrafiken. Samtalen återkommer till hur viktigt det är att erbjuda ett attraktivt kollektivresande, dels utifrån komfort men kanske mest gällande frekvens och pålitlighet. Vilket tar oss till pudelns kärna – hur pålitliga är de nya transportslagen som diskuteras? Vad händer när västanvinden slår ann, isstycken kommer drivandes (jo det händer faktiskt, fråga Göteborgarna!) och när där är fler passagerare än platser ombord på den självkörande båten? Viktiga frågor att lyfta och framför allt att testa.


Ett annat hett tema är så klart affärsmodellerna och ansvarsfrågan. Hur kommer man runt att den som har ansvaret kanske inte är den som har behovet och betalningsviljan? Även upphandlingsfrågan ses inte minst av leverantörerna som en knäckfråga. Det är svårt att upphandla det man inte vet finns och lätt och tryggt att göra som man alltid har gjort. Men i samtalet med Öckerö kommun är man tydlig med att lärandet kring upphandlingsfrågorna är en viktig aspekt för att öka hållbarheten och användandet av vattenvägen. 

Läs mer om projektet Blå Genväg

Läs mer om CStrider